Zpříjemněte si čas strávený u stolu perfektním ubrusem

Málokterá hospodyňka si dokáže představit domácnost bez ubrusu. Je totiž důležitou součástí interiéru a při jeho správném výběru dokážete změnit atmosféru celé místnosti. Útulnější vzhled vykouzlí vcukuletu. Nezapomínejme však i na jejich praktičnost. Ubrus totiž není jen estetickým doplňkem – chrání stůl před ušpiněním a poškozením a tím prodlužuje jeho životnost.

Bavlněný ubrus bílý II.jakost Rozměr: 145 x 120 cm, Gramáž: 150 g/m2
Bavlněný ubrus bílý II.jakost Rozměr: 145 x 120 cm, Gramáž: 150 g/m2

Ubrus nejen na jídelní stůl

Mnozí z nás si představí ubrus hlavně na jídelním stole. Takovéto omezení ale vůbec není nutné. Tento doplněk může být ozdobou každého stolu, nezávisle na jeho funkci, tvaru nebo velikosti. Když přikryjete ubrusem svůj pracovní stůl, zaručeně si zpříjemníte atmosféru u pracování nebo učení. Správný ubrus na konferenčním stolku zase zajistí oživení obýváku. Tak se nebojte využít ubrusy mimo jídelnu nebo kuchyň.

Malé ubrusy nebo běhoun?

Ubrusy nemusí vždy zakrývat celou plochu stolu. Existují i malé ubrusy které slouží hlavně k dekorativním účelům. Při jejich použití vynikne samotný stůl i celé stolování. Můžete je položit doprostřed stolu na jiný ubrus, nebo přímo na holý stůl. V případě kombinace více ubrusů ale platí pravidlo, že podkladový ubrus by měl být jednobarevný. Vzorky, výrazné barvy a jiná zdobení jsou totiž záležitostí doplňkových malých ubrusů. Ty jsou nejčastěji čtvercového tvaru a jedná se především o sváteční ubrusy, hlavně vánoční a velikonoční.

Pro ozdobení stolu si můžete zvolit i běhoun. Ten dodá vašemu stolu a celkové výzdobě, vše co potřebujete. A co že to ten běhoun vlastně je? Jedná se o středový pásový ubrus obdélníkového tvaru, který se většinou pokládá doprostřed stolu po jeho délce. Stejně jako u obyčejných ubrusů si jej můžete pořídit jako kus s již určenými rozměry nebo na metráž, takže si délku běhounu můžete přizpůsobit jakémukoliv stolu. Šířka běhounu by ale měla být vždy minimálně o polovinu menší než je šířka vašeho stolu. A i když se může zdát, že se hodí jen na hranaté stoly, není tomu tak. Bez problému jimi můžete ozdobit i oválné stoly a estetický efekt bude stejně dokonalý jako u obdélníkového nebo čtvercového stolu.

Domarex Běhoun Květiny, 40 x 90 cm
Domarex Běhoun Květiny, 40 x 90 cm

 

Nebojte se kombinovat

Že můžete zkombinovat velký ubrus s menším jsme si již řekli, ale skládat k sobě můžete například i více běhounů nebo malých ubrusů. Zkuste položit dva běhouny na stůl rovnoběžně vedle sebe nebo napříč. Stejně tak i ubrusy menších rozměrů můžete položit vedle sebe. Ve fantazii se meze nekladou, takže se nelimitujte, ale mějte na mysli, že i v jednoduchosti je krása. Estetický dojem můžete zvýšit i správným spojením ubrusů s prostíráním, nádobím nebo dalšími doplňky.

Stolní série 'Anděl'
Stolní série ‚Anděl‘

Jak vybrat správnou velikost ubrusu?

Při formálních příležitostech, kdy ubrus plní hlavně estetickou funkci, má přesahovat hrany stolu více, než v situacích, kdy má být primárně praktický. Ideálně by měl ubrus přesahovat o 20 až 30 cm než stůl. Z praktického hlediska, ale takový přesah není v malých místnostech možný, u jídelního stolu by se toto pravidlo však mělo dodržovat vždy. Stejně tak i dekorativní ubrusy by měly být vždy větších rozměrů.

Pokud vám žádné nabízené rozměry ubrusů ale nevyhovují, nezoufejte. Ubrusy se prodávají také na metráž. Takže pokud chcete dodržovat základní pravidlo o přesahu čtvrt metru, ale máte atypickou velikost stolu, není nic jednoduššího než si nechat ubrus ustřihnout na míru a poté zapošít. Nebo si takto můžete nechat zařídit základ pro sadu vánočních ubrusů

Modrý ubrus, 140 x 180 cm
Modrý ubrus, 140 x 180 cm

Který materiál zvolit?

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru ubrusu je jeho materiál. Ubrusy z různých materiálů se totiž využívají k odlišným situacím a událostem na základě jejich vizuálu nebo míry praktičnosti. Nejčastěji vyhledávané jsou ubrusy z PVC, s teflonovou vrstvou nebo látkové ubrusy.

Plastové ubrusy jsou levné a praktické, ale na večírek do vyšší společnosti se nehodí. Ideální můžou být na divočejší oslavu, u které předpokládáte, že na stole dojde k rozlití nápojů nebo jinému zašpinění. Vhodné jsou i v případech, kdy u stolu sedí malé děti. Ubrus z PVC se tedy dokonale hodí, když hrozí vysoké riziko jeho zašpinění. Ideální jsou proto třeba do školních jídelen, na zahradní stůl nebo do dětského pokoje.

Teflonové ubrusy ze 100% polyesteru se stejně jako PVC ubrusy dají jen velmi těžce ušpinit, což je jedna z jejich největších výhod. Teflonová vrstva zároveň zajišťuje, aby do sebe ubrus neabsorboval tekutiny nebo mastnotu. Pokud se stane, že na polyesterový ubrus něco rozlijete, skvrn se zbavíte bez problémů ubrouskem. Na rozdíl od plastových ubrusů však mají i tu výhodu, že se na první pohled podobají látkovým a jsou velmi vkusné. Můžete je sehnat v mnoha vzorech, designech i barvách.

Látkové ubrusy jsou nejčastěji bavlněné, plátěné nebo lněné. Už v dřívějších dobách je používali naši prarodiče, ale vzory na ně místo strojů ještě ručně vyšívaly nebo háčkovaly babičky. Tak se podívejte do skříně, jestli takový speciální kousek nemáte doma. Látkové ubrusy jsou sice savé a odstranit z nich skvrny může dát zabrat, ale stávají se znovu stylovými, protože interiéry laděné do rustikálna jsou velmi módní. Navíc zašpinění ubrusu můžete částečně zabránit, když si pořídíte prostírání, čímž se vyhnete vzniku většiny skvrn. A to za to přece stojí, ne?

Pokud vám nevyhovují parametry ani jednoho zmíněného materiálu, máme pro vás dobrou zprávu. Na trhu najdete ještě mnoho dalších materiálů, ze kterých se ubrusy vyrábí. Vyzkoušejte například papírové ubrusy na jedno použití nebo luxusní ubrusy z damašku pro zvláštní příležitosti, Případně zvolte ubrus ze směsi materiálů, který si zachovává přírodní vzhled, ale je odolný. Výběr je široce rozmanitý, takže ideální ubrus na vás jistě někde čeká.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...