Jak renovovat starý nábytek: Praktické tipy pro oživení starých kousků

Dá se říci, že všechen nábytek se s časem opotřebuje, ať už je to kvůli častému používání, vlivu počasí nebo prostému stárnutí materiálu. Ale opotřebování nábytku není důvodem k tomu, abychom ho nahradili novým. Renovace starého nábytku je skvělý způsob, jak prodloužit životnost nábytku a zároveň mu dodat nový vzhled.

Co způsobuje opotřebení nábytku?

Je mnoho faktorů, které mohou způsobit stárnutí nebo poškození nábytku. Slunce, vlhkost, změny teploty a denní používání patří mezi nejčastější viníky. Stárnutí nábytku se projevuje v podobě vybledlého nátěru, odřenin, škrábanců, ztráty lesku, ale i trhlin na dřevě.

shutterstock 690799861 1

Proč renovovat starý nábytek?

Jak renovovat starý nábytek může být otázka, kterou si kladete. Pravdou je, že renovace starého nábytku má několik výhod. Předně jde o udržitelný přístup k životnímu prostředí. Namísto toho, abyste vyhodili starý kus a koupili nový, můžete starý nábytek renovovat a prodloužit mu tak život. Za druhé, renovace nábytku může být také skvělý způsob, jak zachovat rodinné dědictví. Ten starý stůl po babičce může být s renovací jako nový! Nakonec může renovace starého nábytku být také úžasným způsobem, jak ušetřit peníze.

shutterstock 1580023360

Renovace nábytku: vnitřní a venkovní nábytek

Při přemýšlení o tom, jak renovovat starý nábytek, je třeba vzít v úvahu, zda se jedná o vnitřní nebo venkovní nábytek. Venkovní nábytek je vystaven přísnějším podmínkám, jako jsou deště, slunce a sníh. Takový nábytek vyžaduje robustnější přístup k renovaci a ochraně.

Jaký materiál lze renovovat a jak na to?

Při renovaci nábytku je důležité vědět, jaký materiál ošetřujete. Různé materiály vyžadují různé postupy. U všech druhů materiálu je třeba nábytek nejdříve otřít vlažnou vodou od prachu.

 • Dřevo: Dřevěný nábytek je třeba nejprve zbavit starého nátěru a poté ho ošetřit pomocí nátěru, vosku nebo oleje. Nátěr nebo olej ochrání dřevo a dodá mu lesk. Pokud chcete zachovat přírodní vzhled, použijte průhledný nátěr nebo vosk.
 • Kov: Kovový nábytek se nejprve musí zbavit rezavělých míst a poté ho je třeba natřít speciálním nátěrem pro kov.
 • Plast: U plastového nábytku je důležité povrch pečlivě vyčistit a použít speciální nátěr pro plast, který se na povrchu lépe udrží.
shutterstock 2038221965

Co budete potřebovat pro renovaci nábytku?

Příprava je klíčem ke každému úspěšnému projektu a renovace nábytku není výjimkou. Zde je seznam toho, co budete potřebovat:

Bezpečnostní vybavení: Renovace může zahrnovat práci s ostrými nástroji, chemickými látkami nebo jinými potenciálně nebezpečnými materiály. Proto je důležité mít při práci rukavice, ochranné brýle a možná i respirátor.

Čisticí potřeby: Většina renovací začíná důkladným čištěním nábytku. Můžete potřebovat mýdlo, vodu, houbičky, hadry a možná i speciální čisticí prostředky pro určité typy materiálů.

Brusný papír nebo bruska: To je nezbytné pro odstranění starého nátěru nebo vyhlazení nerovností.

Tmel: Pokud má váš nábytek praskliny, díry nebo jiné poškození, budete potřebovat tmel pro jejich vyplnění.

Barva, lak, olej nebo jiný nátěrový materiál: Jaký nátěrový materiál zvolíte, závisí na typu nábytku a vzhledu, kterého chcete dosáhnout.

Štětec nebo váleček: Jestli se rozhodnete nanést nátěr štětcem nebo válečkem je jen na vás.

Kapalina na odstranění barvy: Pokud se rozhodnete odstranit starý nátěr chemicky, budete potřebovat kapalinu na odstranění barvy.

shutterstock 1073772713 1

Teď, když máte připraveny všechny potřebné materiály a nástroje, můžete se pustit do renovace svého starého nábytku!

Jak renovovat dřevěný nábytek

Dřevo je klasický materiál pro nábytek a je také jedním z nejsnadněji renovovatelných.

 1. Čištění a příprava: Začněte tím, že nábytek důkladně vyčistíte. Odstraňte veškerý prach a nečistoty. V případě, že je na nábytku starý nátěr, je třeba ho odstranit. K tomu se můžete použít brusný papír nebo chemické odstraňovače nátěru.
 2. Opravy: Pokud je na dřevě jakékoli poškození, například trhliny nebo díry, použijte tmel na jejich vyplnění. Po zaschnutí tmelu povrch znovu vybruste.
 3. Nátěr: Aplikujte podkladový nátěr na dřevo, abyste se ujistili, že nový nátěr bude držet. Po vyschnutí podkladu můžete nanést vrchní nátěr. Můžete použít štětec nebo váleček pro rovnoměrnou aplikaci.
 4. Závěrečné dokončení: Nakonec můžete dřevo ošetřit voskem nebo lakem pro další ochranu a lesk.
shutterstock 588612497

Jak renovovat kovový nábytek

Kovový nábytek vyžaduje trochu jiný přístup než dřevěný.

 1. Čištění a příprava: Začněte tím, že nábytek důkladně vyčistíte. Odstraňte veškerý prach a nečistoty. V případě, že na nábytku je starý nátěr, je třeba ho odstranit. K tomu se můžete použít brusný papír nebo chemické odstraňovače nátěru.
 2. Opravy: Pokud je na kovu jakékoli poškození, například rez, odstraňte ji drátěným kartáčem nebo brusným papírem.
 3. Nátěr: Kovový nábytek vyžaduje speciální nátěr. Použijte základový nátěr pro kovy a následně aplikujte vrchní nátěr určený pro kovové povrchy.
 4. Závěrečné dokončení: Na závěr můžete použít olej nebo lak, který pomůže zvýšit odolnost nábytku proti povětrnostním vlivům.
shutterstock 2174258743

Jak renovovat plastový nábytek

Plastový nábytek je také možné renovovat, i když postup bude o něco jednodušší.

 1. Čištění a příprava: Odstraňte veškerý prach a nečistoty. V případě že je na nábytku starý nátěr, je třeba ho odstranit. K tomu můžete použít brusný papír.
 2. Opravy: Pokud je na plastu nějaké poškození, například praskliny, můžete je vyplnit speciálním tmelem pro plast.
 3. Nátěr: Plastový nábytek může být pomalován speciálními barvami určenými pro plast.
shutterstock 1221303160

Jak chránit nábytek, aby se co nejméně opotřebovával

Po renovaci starého nábytku je dobré se postarat o jeho další ochranu. Dřevěný nábytek můžete pravidelně ošetřovat voskem nebo olejem, který napomáhá ochraně dřeva před vysycháním a trhlinami. Kovový nábytek může být pravidelně čištěn a ošetřován protikorozním sprejem. Plastový nábytek je obecně odolný vůči povětrnostním vlivům, ale může být také čištěn a ošetřován speciálními přípravky pro plast.

Závěr

Renovovat starý nábytek může být výzvou, ale výsledky často stojí za to. Renovace starého nábytku vám nejen umožní ušetřit peníze a přispět k udržitelnosti, ale také vám dává možnost vdechnout nový život starým kouskům a udělat z nich opět středobod vašeho domova nebo zahrady. Takže příště, když uvidíte starý stůl nebo židli po babičce, nechte se inspirovat a zkuste je renovovat.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...