Jak chytře pečovat o kování na oknech?

Správnou a pravidelnou péčí o vaše okna dokážete výrazně prodloužit jejich životnost. Jednou z nejvíce přehlížených částí bývá kování. Podívejte se na instrukce, díky kterým budou okna fungovat spolehlivě i po letech.

kovani okna 2

Správnou a pravidelnou péčí o vaše okna dokážete výrazně prodloužit jejich životnost. Podívejte se na instrukce, jak správně pečovat o jejich kování.

Okna dělají v interiéru i exteriéru hodně. Pořízení nových rozhodně nepatří k malým investicím. Právě to je ten důvod, proč o ně svědomitě pečovat. Pravidelná údržba oken by se měla skládat nejen z jejich běžného mytí, ale také kontroly těsnění a seřizování. Že nemáte s ničím podobným zkušenosti? Nemusíte mít obavy! S několika praktickými informacemi vše hravě zvládnete.

Seřízení a promazání prodlouží životnost

Pokud chcete u kovových a pohyblivých části oken minimalizovat opotřebení, je důležité okna alespoň jednou ročně promazat a seřídit. Tento interval doporučuje i většina výrobců moderních oken. Stav kování rozhodně nepodceňujte. Když údržbu opomenete, v lepším případě budou okna pouze drhnout a kličkami půjde hůře otáček. V tom horším vám okny může zatékat do bydlení, což může mít mnohem horší následky od tvorby plísní po zničený nábytek.

kovani okna

Údržba kování krok za krokem

Údržbu kování zvládne prakticky každý. Celý proces zabere maximálně několik minut. Cílem je pár kapkami oleje namazat závěsy a uzávěry, které se nachází u pantů oken. Ideálně si prohlédněte rám otevřeného okna centimetr za centimetrem, abyste žádnou část nevynechali. Některé modely oken mají přímo na kování piktogramem vyznačeno, kam olej kápnout. Při kontrole rovnou dotáhněte uvolněné vruty a šrouby.

Pozor! Olej by nikdy neměl stékat po vnějších plochách kování. Povrch by měl zůstat vždy čistý, a proto si přizvěte k ruce kuchyňské papírové utěrky, kterými přebytečné kapky snadno vysajete. Stejně dobře poslouží suchý hadřík. Používejte pouze prostředky nenarušující ochranu proti korozi. Absolutně nevhodnou volbou jsou kuchyňské oleje a kyselé či pryskyřici obsahující tuky. Naopak trefou do černého jsou silikonové oleje, oleje na šicí stroje a vazelína.

Když máte starší okna

Máte hotovo? Vyzkoušejte okno několikrát zavřít a otevřít. Chod by měl být dokonale hladký. Pokud i po údržbě kování narazíte na drhnutí oken a netěsnosti mezi rámem a křídlem, vyzkoušejte povolit či utáhnout seřizovací šrouby na spodním či horním závěsu. V drtivé většině případů to pomůže. U komplikovanějších a starších oken má smysl návštěva odborníka, který si se závadou buď poradí na místě, nebo vám doporučí výměnu opotřebovaných součástek. Žádný mechanismus nevydrží věčně, ale to rozhodně neznamená, že údržba nemá smysl. Jak již bylo uvedeno, životnost oken včetně kování ovlivňuje hlavně to, jak se o ně staráte.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...