Choďte naboso i v městské džungli – díky barefootům

Trendy v obuvnictví jsou neúprosné a mění se rychlostí blesku. Zdá se ale, že se objevila stálice, která se zařadí po bok stylových sneakers a tradičních kožených polobotek. Barefoot. Získávají zástupy příznivců a lámou prodejní rekordy. Pojďte se s námi mrknout, v čem jsou tyhle boty zázračné a proč lidé barefooty milují.

Barefoot – svoboda pro nohy

Na vysvětlenou slovo barefoot je složenina z “bare” – holý a “foot” – chodidlo a doslova znamená holé chodidlo. Překládá se také jako bosý a je to naprosto přesné označení pro tento typ obuvi. V barefootech se totiž budete skutečně cítit jako byste chodili po světě bosou nohou.

Pro lidské chodidlo je chůze naboso nejpřirozenější. Lidstvo je sice stovky let zvyklé chodidla věznit v botách, ale ty mohou nohy různě deformovat a právě vinou bot lidé často trpí zborcenými klenbami, vybočenými palci nebo bolestmi zad. Barefooty přichází s revoluční myšlenkou osvobození nohou! A ta je víc než úspěšná.

Holá noha v botě?

Princip barefootových bot se může zdát na první pohled trošku složitý. Jak můžu chodit v botě a zároveň naboso? Díky promyšlené technologii. 

  • Podrážka barefootové obuvi se maximálně přizpůsobuje tvaru chodidla. Podrážka je velmi tenká – obvykle do 5 mm, je měkká a flexibilní a věrně simuluje chůzi naboso.
  • Mezi špičkou a patou není žádný výškový rozdíl, bota nemá podpatek, prsty a pata jsou ve stejné úrovni.
  • V oblasti prstů je bota dostatečně široká, prsty tak mají dost prostoru pro rozložení a nedeformují se.
  • Kotník má také prostor pro pohyb a celá noha zapojuje správné svalstvo.
  • Barefooty jsou vyrobené tak, aby byly ultralehké, takže o nich skoro nevíte.

Výhody chůze naboso nelze popírat. Výhody chůze v barefootech jsou prakticky stejné. Především umožňují během chůze zapojovat svalstvo tak, jak zapojované být má a pomáhají ke správnému držení těla. Přirozeně rozložené prsty poskytují dostatečnou oporu celému tělu a nedochází k borcení nožní klenby.

Zásadní rozdíl mezi opravdu nahou nohou a obuví barefoot je ten, že se s ní vyhnete riziku poranění. Přece jen dnešní svět není úplně “bare foot friendly” a nikdo nechce skončit v nemocnici, protože stoupl na skleněný střep. S barefooty můžete po střepech chodit klidně schválně.

Outdoor, město, běh, léto, zima – barefooty nic nezastaví

Zdravotní výhody barefoot obuvi jsme představili a teď k těm praktičtějším věcem. Kam si můžete barefooty vzít? Kamkoliv. Barefooty jsou multifunkční obuv, která je stejně jako jakákoliv jiná vyráběna v sezónních variantách a s ohledem na příležitost, ve které ji využijete.

K dostání jsou tak outdoorové barefooty určené na výšlapy a turistiku, které zvládnou i náročnější počasí a rozmanité terény. U outdoorových barefootů je ještě jedna velmi velká výhoda – mohou eliminovat nejrůznější zranění. Díky tomu, že chodidlo prakticky ihned dokáže zareagovat na nerovný povrch, malé svaly v chodidle zafungují a zabrání třeba podvrtnutí kotníku!

V barefootech můžete být i za dámu

Dámy pochopitelně zajímá, jestli vypadají někdy barefooty také atraktivně a jestli je možné vzít si je k šatům nebo do společnosti. Skvělá zpráva je, že to jde! Dámské barefootové boty sice nebudou nikdy s podpatkem, zato vám ale pomohou předejít vybočeným palcům nebo zborceným klenbám.

Není tajemstvím, že pro krásu se musí trpět. Je to ale přežitek, kterého by se moderní a bystrá žena měla co nejrychleji zbavit. Elegance může jít ruku v ruce se zdravím a dámské barefooty jsou toho důkazem.

Barefooty se osvědčí i jako první dětská botička

Složitější úkol než výběr prvních bot, aby člověk pohledal. Naštěstí vám s ním mohou pomoct právě barefooty. U dětí je opravdu důležité, jakou mají první obuv, protože první kroky určují jejich celoživotní držení těla a vývoj mnoha svalů.

Obecně se rodičům doporučuje nechat děti běhat na měkkém povrchu bez bot. A co může být lepšího, než nechat děti běhat na tvrdém povrchu s holou nohou? Barefooty skvěle simulují “bezbotovou” chůzi a uvidíte, že když budete děti muset vzít někam jinam než na zahradu, v podstatě vám za tyhle skvělé boty poděkují.

S barefooty investujete do zdraví

Obuv je jedna z věcí, na které by se nemělo šetřit. Jednak proto, že kvalitní a dobře vypadající bota vždycky něco stojí (a o to déle obvykle vydrží), ale především proto, že v obuvi jsme celé dny a měla by nám poskytovat oporu a pohodlí. Barefooty tohle splňují, a dokonce i víc! Pomáhají našim nohám zůstat zdravé. Proto se nebojte zainvestovat do nich. Všechno se vám vrátí. Vícekrát než byste čekali.

Čtěte dál!

Zahradní ohniště v mnohém předčí krby a grily. Jak jej vybrat?

Zahrady i terasy nám nabízí velkou spoustu možností. S příchodem teplejšího...

Pokládka zámkové dlažby: Jak postupovat a na co si dát pozor?

Zámková dlažba patří k nejvýhodnějším způsobům dláždění terénu kolem domu. Můžete...

Podrobný průvodce výběrem klimatizace do domácnosti

Řešíte každoroční horka a chystáte se na ně vyzrát klimatizací? Poradíme,...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Zahradní ohniště v mnohém předčí krby a grily. Jak jej vybrat?

Zahrady i terasy nám nabízí velkou spoustu možností. S...

Pokládka zámkové dlažby: Jak postupovat a na co si dát pozor?

Zámková dlažba patří k nejvýhodnějším způsobům dláždění terénu kolem...

Podrobný průvodce výběrem klimatizace do domácnosti

Řešíte každoroční horka a chystáte se na ně vyzrát...