Choďte naboso i v městské džungli – díky barefootům

Trendy v obuvnictví jsou neúprosné a mění se rychlostí blesku. Zdá se ale, že se objevila stálice, která se zařadí po bok stylových sneakers a tradičních kožených polobotek. Barefoot. Získávají zástupy příznivců a lámou prodejní rekordy. Pojďte se s námi mrknout, v čem jsou tyhle boty zázračné a proč lidé barefooty milují.

Barefoot – svoboda pro nohy

Na vysvětlenou slovo barefoot je složenina z “bare” – holý a “foot” – chodidlo a doslova znamená holé chodidlo. Překládá se také jako bosý a je to naprosto přesné označení pro tento typ obuvi. V barefootech se totiž budete skutečně cítit jako byste chodili po světě bosou nohou.

Pro lidské chodidlo je chůze naboso nejpřirozenější. Lidstvo je sice stovky let zvyklé chodidla věznit v botách, ale ty mohou nohy různě deformovat a právě vinou bot lidé často trpí zborcenými klenbami, vybočenými palci nebo bolestmi zad. Barefooty přichází s revoluční myšlenkou osvobození nohou! A ta je víc než úspěšná.

Holá noha v botě?

Princip barefootových bot se může zdát na první pohled trošku složitý. Jak můžu chodit v botě a zároveň naboso? Díky promyšlené technologii. 

nordwood themes 6V vJpPzvh8 unsplash
  • Podrážka barefootové obuvi se maximálně přizpůsobuje tvaru chodidla. Podrážka je velmi tenká – obvykle do 5 mm, je měkká a flexibilní a věrně simuluje chůzi naboso.
  • Mezi špičkou a patou není žádný výškový rozdíl, bota nemá podpatek, prsty a pata jsou ve stejné úrovni.
  • V oblasti prstů je bota dostatečně široká, prsty tak mají dost prostoru pro rozložení a nedeformují se.
  • Kotník má také prostor pro pohyb a celá noha zapojuje správné svalstvo.
  • Barefooty jsou vyrobené tak, aby byly ultralehké, takže o nich skoro nevíte.

Výhody chůze naboso nelze popírat. Výhody chůze v barefootech jsou prakticky stejné. Především umožňují během chůze zapojovat svalstvo tak, jak zapojované být má a pomáhají ke správnému držení těla. Přirozeně rozložené prsty poskytují dostatečnou oporu celému tělu a nedochází k borcení nožní klenby.

Zásadní rozdíl mezi opravdu nahou nohou a obuví barefoot je ten, že se s ní vyhnete riziku poranění. Přece jen dnešní svět není úplně “bare foot friendly” a nikdo nechce skončit v nemocnici, protože stoupl na skleněný střep. S barefooty můžete po střepech chodit klidně schválně.

Outdoor, město, běh, léto, zima – barefooty nic nezastaví

Zdravotní výhody barefoot obuvi jsme představili a teď k těm praktičtějším věcem. Kam si můžete barefooty vzít? Kamkoliv. Barefooty jsou multifunkční obuv, která je stejně jako jakákoliv jiná vyráběna v sezónních variantách a s ohledem na příležitost, ve které ji využijete.

K dostání jsou tak outdoorové barefooty určené na výšlapy a turistiku, které zvládnou i náročnější počasí a rozmanité terény. U outdoorových barefootů je ještě jedna velmi velká výhoda – mohou eliminovat nejrůznější zranění. Díky tomu, že chodidlo prakticky ihned dokáže zareagovat na nerovný povrch, malé svaly v chodidle zafungují a zabrání třeba podvrtnutí kotníku!

michaela kadlecova rawsDtYEhMY unsplash

V barefootech můžete být i za dámu

Dámy pochopitelně zajímá, jestli vypadají někdy barefooty také atraktivně a jestli je možné vzít si je k šatům nebo do společnosti. Skvělá zpráva je, že to jde! Dámské barefootové boty sice nebudou nikdy s podpatkem, zato vám ale pomohou předejít vybočeným palcům nebo zborceným klenbám.

Není tajemstvím, že pro krásu se musí trpět. Je to ale přežitek, kterého by se moderní a bystrá žena měla co nejrychleji zbavit. Elegance může jít ruku v ruce se zdravím a dámské barefooty jsou toho důkazem.

Barefooty i pro dětskou nožičku?

Složitější úkol než výběr prvních bot, aby člověk pohledal. U dětí je opravdu důležité, jakou mají první obuv, protože první kroky určují jejich celoživotní držení těla a vývoj mnoha svalů.

Obecně se rodičům doporučuje nechat děti běhat na měkkém povrchu bez bot. Chodit bosky po trávě, písku, mechu – zkrátka na nejrůznějších površích, je zdravé a prospěšné. Pro tvrdé povrchy se doporučuje spíše zdravotně nezávadná bota, v takovém případě BF boty postrádají smysl.

shoes 505471 1280

S barefooty investujete do zdraví

Obuv je jedna z věcí, na které by se nemělo šetřit. Jednak proto, že kvalitní a dobře vypadající bota vždycky něco stojí (a o to déle obvykle vydrží), ale především proto, že v obuvi jsme celé dny a měla by nám poskytovat oporu a pohodlí. Barefooty tohle splňují, a dokonce i víc! Pomáhají našim nohám zůstat zdravé. Proto se nebojte zainvestovat do nich. Všechno se vám vrátí. Vícekrát než byste čekali.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...