Návrh a zařizování interiéru je poměrně složitý úkol a nezáleží na tom, zda máte hodně prostoru a řešíte celý byt, nebo se naopak chystáte vytvořit útulný koutek v omezeném prostoru. Při návrhu interiéru vám designér dokáže vždy pomoci, má zkušenosti a ví, jak přizpůsobit nábytek místnosti a vytvořit dokonalý funkční i estetický celek, který se stane nedílnou součástí vašeho nového domu či bytu.
Jak pracovat s designérem tak, aby byla spokojenost na obou stranách a získat tak interiér, který si zamilujeme?
Stanovte si přibližný rozpočet
Upřesnění rozpočtu nám umožní sáhnout po nejkvalitnějších materiálech, které si můžeme dovolit v případě klíčových položek, které tak často měnit nebudete jako je například podlaha nebo kuchyňská linka. Snížíte můžete rozpočet tam, kde to až tak podstatné není.
Pokud designér nezná váš rozpočet, může navrhnout pro vás nepřijatelné věci – velmi drahé, nebo naopak, levné.
Dobrý interiérový designér vám pomůže s návrhem nábytku na míru a doporučí co kde nakoupit a vejít se tak do rozpočtu. Zároveň vám na začátku poradí, co je za daný rozpočet možné získat a zreálnit vaši představu.
Vyberte si správného designéra
Každý designér má ve svém portfoliu návrhy interiérů, na kterých pracoval před vámi. Pokud se vám návrhy líbí, je velmi pravděpodobné, že společnou řeč najdete velmi rychle a bez problémů.
Nebojte se mít připomínky na první návrhy. Správný designér přece ví, že první návrh nebude dokonale podle vašich představ.
Oběma vám však záleží na tom, abyste společně vytvořili dokonalé místo, ve kterém budete svůj čas trávit s radostí a s potěšením. Proto pokud vám na prvních návrzích něco nevyhovuje nebo chcete něco změnit, diskutujte a ptejte se, proč to bylo navrženo takto. Je důležité, abyste znali i názor designéra, častokrát vám totiž otevře mysl a budete se na prostor dívat jinak.
Sepište si, po čem toužíte a zároveň buďte otevření
Projevte svůj názor a řekněte, co vám vyhovuje, co si myslíte, že nebude u vás fungovat. Designér by z prvního setkání s vámi měl znát vaše preference a přání. Vyvarujte se přílišné uzavřenosti a nevědomosti o tom, co vlastně chcete. Designér je tady pro vás a pro realizaci vašich snů.
Není nic horšího, než pověřit designéra, aby vám učinil návrh podle jeho představ bez dalších vámi zadaných informací. Designér tak pracuje navíc a zbytečně a tuto práci mu budete platit. Odevzdejte proto co nejvíce informací už při zadání. Sepište si, co se vám líbí, co vám vyhovuje a co ne. Sbírejte obrázky z internetu (například ve službě Pinterest si můžete vytvořit galerii pro každý pokoj) a diskutujte o nich s designérem při zadání.
Buďte ale také realističtí. Pravdou je, že návrhy, které najdete na internetových stránkách, nekorespondují s vaším prostorem a často nejsou proveditelné tak, jak si představujete. Nejkrásnější návrhy jsou často prezentační a s neomezeným rozpočtem, který nejspíš nemáte. Ale vždy pomůže, pokud máte představu o tom, jak má váš interiér působit, (ne vypadat). Stejně pomůže výběr materiálů, které vám „sedí“.
Interiérový designér se vám snaží pomoci, aby byl váš interiér pěkným, ale i funkčním místem. Proto je důležité naslouchat a vnímat co vám navrhuje, a případně změnit své požadavky a přizpůsobit se návrhu – designér pracuje vždy v zájmu vašeho budoucího interiéru.
Interiérový designér je pomocník. Nechce vám vnutit svůj nápad, chce vám pomoci, aby byl návrh vašeho nového interiéru vašim originálem, který vám dokonale vyhovuje po estetické, ale i funkční a praktické stránce.