Ještě nikdy nebylo pěstování zeleniny tolik populární. A to z dobrého důvodu. Pěstování vlastní zeleniny může být snadné, přináší uspokojení a sklizeň je přirozená a ekologická. Nic nechutná lépe, než čerstvá zelenina z vlastní zahrádky. Zeleninovou zahrádku můžete založit i bez větších zkušeností. S těmito 6 zelenými tipy vás naučíme, jak jednoduše založit zeleninovou zahradu.
Předpoklady úspěšné zeleninové zahrady
K pěstování zeleniny nepotřebujete mnoho místa. Zeleninovou zahradu můžete vybudovat na pouhém metru čtverečním a sklízet vlastní zeleninu během několika týdnů. Rada tedy zní: začněte v malém, udržujte pořádek, začněte s nenáročnou zeleninou a pečlivě zkontrolujte, zda pro určitou zeleninu nepotřebujete více místa. Založením jednoduché zeleninové zahrádky můžete přístupným způsobem trénovat a experimentovat s první sklizní. Pokud vás práce na vlastní zeleninové zahradě baví i po první sklizni, můžete vyzkoušet například kombinované pěstování. Pak můžete střídavě pěstovat několik druhů zeleniny. Nyní se však nejprve zaměřte na vybudování jednoduché zeleninové zahrady.
Vytvoření zeleninové zahrady v 6 krocích
1. Výběr vhodného místa pro zeleninovou zahradu
Pokud jde o výsadbu zeleninové zahrady, je místo, lokalita, pravděpodobně nejdůležitějším faktorem pro plodnou úrodu. Velký vliv na konečný výsledek zeleninové zahrady má zejména to, kolik slunce na zeleninu svítí. Vliv má ale také vlhkost a typ půdy. Proto byste měli věnovat velkou pozornost níže uvedeným bodům:
- Ujistěte se, že je půda rovná a mírně se svažuje k jihovýchodu nebo jihozápadu, aby mohla odtékat (dešťová) voda.
- Zeleninové záhony rozmístěte od severu k jihu. Slunce pak může svítit rovnoměrně mezi řádky.
- Dopřejte zeleninové zahrádce slunné místo, kam svítí slunce alespoň šest hodin denně.
- Zeleninovou zahrádku neumisťujte do stínu nebo do silného větru.
- V případě potřeby chraňte zeleninovou zahradu před větrem na severní a severovýchodní straně.
2. Důkladná příprava půdy
Kromě místa je pro založení zeleninové zahrady také velmi důležitá kvalita půdy. Příprava půdy je pečlivá práce, které je třeba věnovat určitý čas. Půdu můžete začít připravovat, až když je suchá a drobivá.
Pokud se vám půda lepí pod boty, je ještě příliš mokrá a není připravena k výsevu. Měli byste ještě několik dní počkat.
Pokud je povrch suchý a drobivý, můžete začít s důkladným okopáváním horních 7,5 až 15 cm půdy. Je to proto, že okopávání rozbíjí tvrdé kousky na menší hrudky. Po okopání můžete povrch uhladit a srovnat hráběmi. Plochou stranou hrábí zajistíte rovnoměrné rozprostření půdy po celé zeleninové zahradě. Pokud je nutné přidat do půdy kompost, můžete ho do půdy přimíchat. Můžete ale také počkat, až budete mít zeleninové záhony připravené.
3. Rozdělte zeleninovou zahradu na chytré oddíly
Po přípravě půdy je čas si vytyčit zeleninovou zahradu. Pro dosažení nejlepších výsledků je nejlepší rozdělit zeleninovou zahradu na nejméně čtyři oddělení (tj. zeleninové záhony), ve kterých se bude zelenina pěstovat. Abyste si usnadnili údržbu, udržujte rozměry zeleninových záhonů na přijatelné úrovni. Doporučuje se pracovat s maximální šířkou 80 cm. Pak se snadno dostanete na zeleninovou zahrádku, kde můžete sít, okopávat a sklízet. Pokud používáte několik záhonů vedle sebe – běžně jich bývá osm – je vhodné mezi nimi vytvořit cestu širokou asi 75 cm. Pak můžete projet s kolečkem a odstranit plevel.
V každém oddělení je vhodné vysadit jeden společný druh plodin. Tímto způsobem vytvoříte oddělené prostory pro pěstování veškeré zeleniny. Pokud chcete pěstovat i jinou zeleninu než jen listovou a ovocnou, můžete vyčlenit část pro luštěniny, zelí, mrkev nebo hlízy. Rozdělením na části zajistíte, že půda na zeleninové zahradě nebude vyčerpávána.
4. Vyberte si jednoduchou zeleninu k pěstování
Pokud zakládáte zeleninovou zahradu poprvé, doporučujeme začít se zeleninou, která se snadno pěstuje.
V zásadě můžete pěstovat jakýkoli druh zeleniny, ale salát, ředkvičky, špenát, cuketa, fazole, červená řepa a mrkev jsou poměrně jednoduché a patří do kategorie snadných plodin. Kromě zalévání nevyžaduje tato zelenina téměř žádnou péči, takže vaše úroda může být jen stěží neúrodná! Existují také druhy zeleniny, které vyžadují více trpělivosti. Kuchyňská zelenina, jako je třeba čekanka a chřest, vyžaduje mnohem více údržby a péče, a proto je její pěstování obecně obtížnější. Důležitým tipem je začít s jednoduchou zeleninou!
5. Zasejte zeleninu ve správný čas
Správná doba výsevu se samozřejmě u každé zeleniny liší. Obecně však platí, že zeleninovou zahradu je nejlepší založit po zimě, kdy už nemrzne. Od dubna roste většina semen nejlépe venku. Uvědomte si, že rady pro výsev uvedené na obalu jsou pouze orientační. Proto může být užitečné sledovat předpověď počasí. Bude na tuto roční dobu nečekaně chladno? Pak s výsevem ještě chvíli počkejte. S pěstováním můžete začít v uzavřeném prostoru nebo ve skleníku: rostliny by se pak měly po nějaké době přesunout na zeleninovou zahradu.
Existují tedy dva způsoby, jak zeleninu vysévat: buď začít s výsevem v uzavřeném prostoru nebo ve skleníku již v březnu, nebo vysévat přímo do půdy po polovině května. Naprostá většina zeleniny na zeleninové zahradě se vysévá přímo do půdy. Výsev přímo do zeleninové zahrady lze provést dvěma způsoby: A) výsev do řádků nebo B) výsev rozptýleně na záhony. Pro řádkový výsev se vyrývají důlky, které se po zasetí opět zasypou. Výsev do důlků je vhodný pro pomaleji rostoucí rostliny; často se jedná o poněkud větší semena. U rychle rostoucích rostlin s velmi jemnými semeny se dobře osvědčuje rozptýlení semen po záhonech. Při plošném výsevu dbejte na rovnoměrné rozprostření semen po povrchu.
6. Pravidelná péče o zeleninovou zahradu
Po založení zeleninové zahrady je důležité se o ni dobře starat. Plevel přeci jen roste rychle. Plevel od začátku pravidelně odstraňujte motyčkou nebo jej vytrhávejte ručně. Čím méně plevele, tím lépe pro vaší zeleninu. Pokud máte čas, zkuste si každý den udělat „kolečko“ okolo zeleninové zahrady. Kromě toho zeleninu dostatečně zalévejte a včas k rostlinám přiložte tyčky, aby nedošlo k převrácení. Pokud si všimnete, že se na vaší zeleninové zahradě vyskytují zvířata (například králíci nebo ptáci), můžete si na ochranu postavit plot z pletiva.
Na konci zeleninové sezóny je důležité připravit zeleninovou zahradu na zimu. Toho dosáhnete tak, že odstraníte všechny zbytky rostlin a vyhodíte je na kompost. Pokud byla zeleninová zahrada několik dní po sobě suchá, natáhněte na ni fólii.
Pokud si chcete zeleninovou zahrádku užívat dlouhodobě, musíte se o ni pravidelně starat. Díky tomu budete moci i příští rok vysadit novou zeleninovou zahradu!