Zajímáte se o akcie, chtěli byste nějaké koupit (třeba už máte vybráno), ale váháte, jakou cestou je vlastně pořídit? Připravili jsme návod pro začátečníky, jak na nákup akcií i jejich prodej . Ale než se pustíte do jeho čtení, pamatujte, že investovat do akcií byste měli jen ty peníze, které dlouhodobě nebudete potřebovat, případně vás jejich ztráta nebude bolet. Investice do akcií jsou rizikové, nicméně s dobou trvání jejich rizikovost klesá. Pojďme už nahlédnout, jak zahájit své vlastní obchodování s akciemi.
Co byste měli vědět o investování do akcií, než s ním vůbec začnete
Investovat do akcií? Proč ne. Ale počítejte s tím, že tady se pohybujete na půdě středně pokročilých až pokročilých investorů. Jinými slovy: pro začátečníky (úplné)není obchodování s akciemi ten nejlepší způsob, jak se seznamovat s investováním.
Začít je lepší pomocí dobře zvolených dluhopisů. Nebo prostřednictvím fondů, které jsou spravovány profesionály. Jde sice o pasivní přístup k investicím, ale naučí vás základním pravidlům: investice chce
- chladnou hlavu,
- dost informací,
- volné peníze (které nebudete postrádat ani celé roky)
- diverzifikaci (rozdělení do co nejvíce investičních produktů)
- a hlavně: dlouhodobější investiční horizont.
Jakmile pochopíte těchto pět pravidel investování, můžete postupně odstartovat i nákup akcií.
Co je akcie
Akcie je vlastně podíl na kapitálu té společnosti, jejiž akcii jste si koupili. Pořizuje se jako cenný papír. A jakmile ji dostanete do ruky (nebo do aplikace), jste spolumajitelem společnosti. Vlastníte tak velkou část akciové společnosti, jakou jste si formou akcie pořídili.
V praxi to bývají u jednotlivých investorů jen tisíciny procent, mnohdy ještě méně. Velcí akcionáři mohou vlastnit desítky procent.
Co to znamená, když jste koupili akcii konkrétní firmy? Vyjádření důvěry. Jestliže jste ochotní podílet se na existenci (provozu) konkrétní firmy, což nákupem jejích akcií uděláte, dáváte firmě důvěru.
Důvěru v to, že bude dál růst a vydělávat, vám zhodnocovat vaši investici. Akcie vás totiž opravňuje k podílu na majetku a k zisku korporace – samozřejmě v přepočtu na podíl, co máte formou akcií v dané firmě zakoupen.
Kdo je akcionář
Akcionář je majitel akcie. A je přitom fuk, zda koupit akcie nové, přímo z emise (vydání), nebo na trhu pořídil akcii prodávanou jejím předchozím majitelem. Akcionář může být minoritní (vlastní jen malý podíl ze všech vydaných akcií) nebo majoritní (vlastní víc než polovinu vydaných akcií).
Setkáme se i s akcionářem, který vlastní všechny akcie, pak se mu říká 100% vlastník.
Akcionářem se může stávat i zaměstnanec společnosti, přestože si akcie nekupuje. Získává je jako jeden ze zaměstnaneckých benefitů. A pokud se firmě daří, na dividendách může každoročně mívat vyplaceny zajímavé dividendy.
Jak drahé jsou akcie
Některé pořídíte za pár tisíc, jiné mohou stát i miliony. Ale pokud využijete k nákoupení akcií některého z brokerů, bude možné si koupit i jen malinké podíly na akciích. Třeba jen tisícikoruny na milionových akciích.
Broker sám nakoupí akcie „v celku“ (nebo si je jen zarezervuje) a pak jejich části rozprodává malým investorům, ziskem jsou mu provize z prodeje.
Díky tomu jsou dnes akcie přístupné i lidem, kteří chtějí investovat jen nižší částku. Nebo vkládat peníze do akcií pravidelně, ale po troškách.
Proč akcie vznikly
Proč se vůbec v ekonomice objevily akcie? Jednoduše řečeno: k zajištění peněz pro založení, provoz a rozvoj firem. Kdokoliv chce podnikat, neobejde se bez vstupního kapitálu. Kdo jej má, nepotřebuje emitovat akcie. Ale kdo má dobrou myšlenku, ovšem málo peněz k její realizaci, může využít akcie jako zdroj potřebných financí.
Emise akcií se dají opakovat, čehož firmy využijí, kdykoliv chtějí jakkoliv rozšířit své podnikání, modernizovat, zkrátka růst.
Toto je samozřejmě zjednodušený pohled, založení akciové společnosti tak snadné není. Ale důvodem, proč se akcie vůbec kdy objevily, je získat kapitál pro firmu (a za odměnu se pak s akcionáři podělit o výsledek podnikání).
Malá odbočka: Jak se akcie liší od dluhopisu
Vedle vlastního kapitálu a akcií mohou firmy získat peníze k podnikání ještě i formou půjčky. Může být od banky, od nebankovní společnosti, nebo také od běžných lidí. V tomto případě se půjčka nazývá dluhopisem.
A rozdíl mezi akcií a dluhopisem je právě v návratnosti vložených peněz. Zatímco peníze investované do dluhopisu vám firma po dohodnuté době vrátí, u akcií to tak není.
Akcii můžete po jisté době prodat, ale většinou novému majiteli. Samotná firma peníze získané emisí akcií (většinou) nevrací. Vše tady vedené platí za předpokladu, že se firmě daří.
(Ano, prodávat se dají i držené dluhopisy, ale to není jejich podstatou, především u dlujopisů s pravidelnou výplatou kuponu)
Co se stane s firmou, když koupíte její akcii?
Bude na firmu mít nějaký vliv fakt, že jste si koupili její akcii (akcie)? Ve valné většině případů ne. U velkých firem koupíte natolik malé procento ze všech emitovaných akcií, že vaše pozice akcionáře v oněch společnostech bude zcela bezvýznamná.
Co získáte s nakoupením akcie?
Důležitým je zde především zisk práva na každoroční dividendy (ale pozor, firma nemá povinnost je vyplácet, zisk smí reinvestovat zpět do rozvoje společnosti). Zisk společnosti je vlastně základem hodnoty akcie, promítá se do ní.
A pokud se jej firma rozhodne rozdělit (resp. část z něj), udělá to právě formou dividendy. Čím více akcií vlastníte, tím vyšší dividendu získáváte.
Po právní stránce ještě získáte právo hlasovat na schůzích akcionářů (valná hromada) a právo prodat své akcie někomu jinému. Čím vyšší podíl akcií máte koupený, tím vyšší je i vaše hlasovací právo, resp. síla vašeho vlivu ve firmě.
Proto pokud svou pozornost zaměříte k menším firmám a investujete do nich větší částky, můžete se poměrně dobře podílet na rozhodování o firmě během valných hromad akcionářů. Tohle je samozřejmě mimo běžnou realitu začínajícího investora do akcií, uvedli jsme jen pro ucelenost situace.
Majoritního podílu běžně využívají velké společnosti, které koupí většinu akcií jiné společnosti – a pak kontrolují vedení společnosti jmenováním jejího představenstva.
Čím vám akcie dokáže vydělat, aneb: proč investovat do akcií
Proč se vlastně zabývat nákupem akcií? V čem je jejich finanční přínos? Může být dvojího druhu:
- pokud se firmě daří, může vyplácet již zmíněné dividendy. Většinou jednou za rok. Zajímavá forma pasivního příjmu
- pokud se firmě daří, můžete časem prodat její akcie za mnohem vyšší cenu, než s jakou jste je pořídili. Prodej je rychlý, neexistují výpovědní lhůty, likvidita investice do akcií dokáže být vysoká. Cena akcií roste rychleji, když firma nevyplácí dividendy.
Akcie nabízejí i další výhody. Můžete s nimi dosáhnout vyšší výnosů než u jiné formy spoření a investování, jsou poměrně likvidní (rychle z nich „vytáhnete“ peníze, když je zrovna potřebujete). Některé společnosti pro své akcionáře organizují eventy (zajímavé akce).
Ale co když se firmě nedaří – a vy máte její akcie?
V takovém případě jste na tom od momentu pořízení akcií stále stejně až do doby, než potřebujete své peníze z investice zpátky. Jakmile se firmě nedaří, nevyplácí dividendy. A hodnota jejích akcií klesá. Takže když je potřebujete prodat, musíte souhlasit s nižší než pořizovací cenou.
Pokud firma zkrachuje, o investované peníze můžete zcela přijít, případně se v rámci insolvenčního řízení domoci alespoň částečné výplaty vaší pohledávky vůči této společnosti. I proto je extrémně důležité nespoléhat na jeden podnik a jeho akcie, ale rozptýlit své peníze do akcií více (klidně i vyšších desítek) společností.
Emise akcií může mít několik podob
Pro základní povědomí o akciích jde pravděpodobně o méně důležitou informaci, ale může se také hodit. Emise akcií neboli vydání akcií mohou mít následující podobu:
- vlastní emise – firma si vše zajistí sama
- cizí emise – vydání akcií skrze zprostředkovatele (nejčastěji banka či jiná velká finanční společnost)
- soukromá emise – firma nabídne akcie již předem dohodnutým investorům
- veřejná emise– emise akcií obchodovaná na burze, pod kontrolou České národní banky
- IPO (Initial Public Offering) – firma vstupuje na burzu úplně poprvé, v tomto případě nese v tuto dobu vydaná částka akcií název IPO.
I prodej akcií má více podob
Akcie se prodávají také vícero způsoby. Většinou se setkáte s prodejem ručitelským a komisionářským. Co to znamená? U ručitelského prodeje nakoupí celou emisi jedna finanční společnost – a pak akcie postupně rozprodává. V podstatě ze svého vlastnictví. Zisk se odvíjí od toho, za jakou cenu dokáže finanční společnost akcie rozprodat, a jak se mezitím hodnota akcií vyvinula.
U prodeje komisionářského jsou akcie prodávány jen zprostředkovatelem, který akcie předtím nenakoupil. Pouze má právo je prodávat, za prodané akcie dostane provizi.
Kolik potřebujete peněz na obchodování s akciemi?
Jak koupit akcie, když máte omezený rozpočet? Vězte, že do úplného začátku vám stačí jen pár korun. Doslova a do písmene. Díky brokerům, kteří nabízejí i jen minimální podíly z akcií, se dá nakupovat postupně a za drobné částky.
Mimochodem, právě pravidelný nákup se i v oblasti akcií považuje za ten nejbezpečnější, kdy se investiční riziko rozloží nejen díky diverzifikaci, ale i v čase.
Investovat do akcií však můžete i statisíce a miliony: vše jen na vašem rozhodnutí. Nakupovat lze jak v korunách, tak v eurech, dolarech a dalších měnách.
Jak vybrat akcie, které nakoupíte
Výběr akcií je klíčový k vašemu investičnímu úspěchu. I proto je investice do akcií „vyšší dívčí“ a nehodí se pro naprosté začátečníky. Na druhou stranu, jste-li začátečníkem a o konkrétních akciích se ještě rozhodovat nechcete, využijte některého z akciových (podílových) fondů. Investovat do akcií samostatně, to totiž může být pro začátečníky opravdu složité.
Do fondu jen vložíte peníze a správce už je do akcií investuje za vás. Jen počítejte s tím, že pokud budete po letech chtít peníze vybrat, bude to trvat cirka měsíc, než se k nim dostanete. Poplatky za správu budete hradit každoročně (u brokera jen při nákupu a prodeji). Ale budete zbaveni nutnosti se o akcie podrobně zajímat.
Ale zpět k výběru akcií pro nákup:
Než se rozhodnete pro nákup akcie konkrétní společnosti, měli byste ji znát. Velmi dobře znát, nejlépe ji nějakou dobu sledovat. Poznat její podnikání, segment trhu, v němž se pohybuje a který se bude pravděpodobně nějak vyvíjet.
U firmy byste měli mít nastudování její hospodaření za poslední roky, zvyklosti v oblasti vyplácení dividend a hospodářské výsledky minulých let. Včetně vizí a směřování do budoucna.
Nakoupit akcie byste vždy měli jen od společnosti, která nabízí hodnotný produkt, kvalitní, jedinečný, dlouhodobě na trhu žádaný, nejlépe se zářnou budoucností.
Opravdu je to tak komplikované?
No, není toho málo. Na druhou stranu, hodláte firmě věnovat své peníze. A pokud se její činnosti dařit nebude, vaše investice ztratí na hodnotě, proděláte. Čas věnovaný průzkumu trhu a nabídek je tu extrémně důležitý.
Někdy však ani nemusíte rozumět hospodaření firmy. Stačí dokázat odhadnout, že segment, v němž firma podniká, poroste i v budoucích letech. To znamená znát trendy a dokázat z nich odvodit budoucí poptávku trhů.
Netřeba chodit do účetních výkazů, postačí alternativní kanály. Třeba YouTube, Instagram, Facebook, LinkedIn, Google Trends apod.
Podle odborníků se vyplatí sledovat i žebříčky těch nejshortovanějších akcií. Pokud se v nich objeví i vámi vyhlédnutá firma, je to špatně – a od nákupu byste měli ustoupit. Proč? Protože k shortování se investoři rozhodují, když akcie považují za nadhodnocené. A tak je raději prodají dříve, než hodnota akcií stihne klesnout (než praskne bublina).
Proces výběru pro obchodování s akciemi je poměrně zdlouhavý. Ale vyplatí se ho nepodceňovat!
Jak vůbec začít: co musíte udělat, abyste mohli nakoupit své první akcie
Než zahájíte investování do akcií, musíte si vybrat brokera, u nějž nákupy (a pozdější prodeje) provedete a který vám akcie bude držet „v úschově“. Broker poskytuje své služby buď za poplatek, nebo zcela zdarma (ale o to rizikovější nabídku vám předkládá).
Při kupování akcií se neobejdete bez smlouvy s brokerem. Potřebovat budete ještě i obchodní účet, který si u každého z vybraných brokerů založíte. Účet bude u některé z bank, ale nebude podléhat pojištění vkladů (neboť se jedná o účet investiční, nikoliv osobní).
Obchodní účet si můžete nechat založit online, zvládnete to s kopií osobního dokladu a s mobilem, na kterém dokážete pořídit selfie (aby si systém zkontroloval vaši podobu porovnáním s fotografií na dokladu).
Samotný podpis proběhne elektronicky, například formou opsání SMS kódu nebo biometricky – pokud k založení použijete mobilní aplikaci některého z brokerů. I dnes se však dá celý proces řešit osobně – na kamenných pobočkách brokerů. Případně emailem, telefonicky.
Jak koupit akcie
Jakmile máte obchodní účet zřízen a vloženy na něm peníze, můžete přistoupit k prvnímu nákupu akcií. Jak koupit akcie u jednotlivých brokerů? Jejich software vás vždycky provede. Na stránkách jistě budou mít i tutoriály, většinou v podobě YouTube videí.
Pokud preferujete jinou než online cestu, máte spoustu dalších možností: pokyn k nakoupení akcií lze podat telefonicky, emailem, prostřednictvím formuláře, nebo prostě osobní návštěvou na kamenné pobočce, kde s vámi vše zařídí k tomu vyhrazený pracovník – osobní makléř.
Uvádět budete název akcie, počet kusů akcií a limitní cenu, kterou jste ochotni při nákupu akceptovat. Jakmile budou akcie pořízeny, přibudou ve vašem online profilu nebo na klientském účtu. Zároveň obdržíte potvrzení o úspěšně provedeném nákupu, takzvanou konfirmaci.
Český nebo zahraniční broker?
Brokerů je na čem trhu i na trzích mezinárodních opravdu dost. Takže než vyberete akcie k nákupu, ještě to bude chtít zamyslet nad brokerem, kterého ke koupi akcií využijete.
Čeští a evropští brokeři (se společnou evropskou licencí) umožňují nákup akcií i na pražské burze, ti američtí nebo asijšstí většinou ne. Vedle brokerů můžete využít i banku, která se obchodováním s akciemi zabývá.
K českým brokerům patří například Fio, BH Securities, Patria, Wood & Company. Nejznámější českou burzou je RM-SYSTÉM.
Pokud chcete obchodovat přes banku, nabídne se například Česká spořitelna, Konerční banka, Moneta Money Bank. Při obchodování s bankou můžete využít služeb osobního makléře.
Ze zahraničních brokerů jistě stojí za zmínku eToro, XTB, Revolut, SAXO, Trading 212, Degiro nebo například Lynx.
Jak tedy vybrat brokera, u nějž budete obchodovat s akciemi?
Jak na konečný výběr? Soustřeďte se na poplatky a na typické realizované obchody. Brokeři totiž na svých stránkách uvádějí, jak se tu daří jejich uživatelům. Potkáte se s informacemi typu: „U 75 % retailových investorů došlo při obchodování ke ztrátě“.
Často se víc vyplatí obchodovat s akciemi u brokera, který sice vyžaduje poplatky, ale o to lepších výsledků pro své klienty dosahuje. Netlačí je totiž do finanční páky (investování přes úvěr).
Na internetu najdete i recenze jednotlivých brokerů. Jistě se u nich zastavte, pozorně pročtěte a vytipujte si hlavní rozdíly v přístupu ke klientům a k jejich investování do akcií.
Jak se počítá poplatek za nakoupení akcií
Tady nelze odpovědět jednoznačně, neboť situace je u různých brokerů různá. Pamatujte, že poplatek za realizovaný obchod nestanovuje burza, ale broker, přes kterého se akcie kupují. Čeští brokeři většinou odvozují účtovaný poplatek z objemu realizovaného obchodu a také způsobu obchodování.
Nejlevněji vyjdou ty transakce s akciemi, které realizujete online po internetu. Tam se poplatek pohybuje řádově v desetinách procenta z objemu obchodu, případně není účtován vůbec.
Koupit akcie raději jednorázově, nebo se spoléhat spíš na pravidelný nákup akcií?
Dlouhodobá investice je úspěšnější tehdy, když k ní postupně přisypáváte. Každý měsíc stejnou částku. To vám umožní různé akciové fondy nebo brokeři se službou pravidelného nákupu. Jakmile však chcete rozjet obchodování s akciemi „na vlastní triko“, bude to spíše o nárazovějších nákupech v dobách, které se vám budou zdát příhodné.
Kdy nakoupit akcie
Nákup a prodej akcií se odehrává v čase. Akcie nakoupené v jednom dni mohou mít v další den úplně jinou hodnotu. Tento problém řeší lidé, kteří se orientují na rychlý výdělek z akcií. Pečlivě sledují a analyzují trh, takže nakupují v době, kdy má akcie pravděpodobně nejnižší cenu, čekají pak její růst.
Pro začátečníky a všechny investory z řad běžných lidí ale platí, že akcie se dají nakoupit v podstatě kdykoliv. Jen se musíte vyhnout těm nejčastěji shortovaným, nebo akciím firem, u nichž čekáte v nejbližší době negativní vývoj v hospodaření. Většina běžných investorů nakupuje každý měsíc ve stejný den.
Kdy prodat akcie
Kdy nakupovat akcie, už zhruba tušíte. Kdy je naopak prodat? Tady opět záleží na strategii. Někdo používá kombinovanou strategii dvou nejčastějších přístupů, jiný si vybere jen jeden z přístupů:
- akcii prodat, jakmile dosáhne předem vytyčené (očekávané) ceny. Klidně i do pár dní od nákupu
- akcii držet dlouhodobě. Prodat ji jen v případě, že právě potřebuju peníze, nebo když máte pocit, že se firma dostává do problémů.
Koupit akcie raději v korunách, nebo spíš v eurech?
Zatímco při nákupu akcií v korunách podstupujete především investiční riziko, při realizaci obchodu v eurech si přidáváte ještě i riziko měnové. Je na vás, zda chcete podstupovat obě rizika, či jen jedno z nich. Na druhou stranu: v eurech nebo dolarech jsou investiční příležitosti o mnoho bohatší.
Odborníci doporučují přistoupit k nákupu akcií v cizí měně až v momentě, kdy už na investice máte více peněz, většinou vyšší stovky tisíc.
Ovšem pokud nebudete po prodeji akcií v eurech nebo jiné cizí měně peníze převádět zpátky na koruny, měnovému riziku se úspěšně vyhnete. Za výnos z akcií pak můžete pořídit cokoliv v zahraničí – v zemi, kde se danou měnou platí. V EU to nejčastěji bude euro. Třeba auto v Rakousku, podíl v nájemním domě na Slovensku apod.
Obchodování s akciemi není jediná možnost: lze obchodovat i jen jejich cenu (CFD)
Třešinkou na dortu je ve světě akcií takzvaná spekulace na cenu akcie (CFD). V tomto případem se nestáváte majitelem akcie, ale obchodujete s produkty, které jsou u brokerů dokonale navázané na cenu akcií.
Tady spekulujete na cenový růst nebo pokles. Jde typicky o krátkodobé obchodování s akciemi – a často se při něm sahá i po finanční páce. O to však roste celkové investiční riziko. Jinými slovy: pro začínající to rozhodně není.
Jak se daní výnosy z akcií
Na příjmy v podobě výnosů z akcií se v České republice vztahuje srážková daň ve výši 15 %. Ale pozor, to jedině v případě, že akcie prodáte do tří let od jejich pořízení. Akcie jsou totiž investice, a u nich se uplatňuje časový test. Ten je právě tříletý. Posuzuje se každý obchod zvlášť.
Při prodeji akcií, které jste drželi déle než 3 roky, žádné daně neplatíte.
Jestliže jste akcie vlastnili kratší dobu než 3 roky, vztahuje se na vás srážková daň 15 %. Počítá se z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou akcie. Je-li rozdíl záporný, daň neplatíte. Je-li kladný, jste povinni zahrnout tuhle částku do daňového přiznání daně z příjmu fyzických osob.
Investování do akcií a s tím spojená rizika – pod drobnohledem
S jakými riziky se musíte předem smířit, když si chcete začít s akciemi? Málo jich není, ale dají často obejít, obelstít, případně se některých z nich zbavit díky spolehlivým informacím. Rizika navázaná na obchodování s akciemi jsou především tato:
- investiční – riziko, že jste „netrefili“ tu správnou akcii nebo ten správný čas. Že se hodnota akcie nebude vyvíjet dobře, neboť jste do ní zainvestovali nesprávně
- měnové – při investicích v cizí měně se váš výnos může snižovat zároveň s tím, jak bude posilovat koruna vůči této měně
- tržní – riziko změn vývoje celkového trhu, zejména cen (inflace). Společnosti, jejích akcie vlastníte, se může přestat dařit právě pro celkový negativní vývoj na trhu
- riziko likvidity – nenajdou se ve správný čas zájemci o koupi vámi nabízených akcií k prodeji. A pokud je prodáte o něco později, už jejich hodnota může být daleko nižší
- rizika vyplývající ze zákonů – činnost mnoha firem ovlivňuje aktuální platná legislativa. A ta se kdykoliv může změnit právě v neprospěch firem, jejichž akcie vy právě vlastníte.
- riziko, že investované peníze budete potřebovat dřív, než nastane vhodná doba k prodeji akcií.
Malé shrnutí
Jak koupit akcie, jak začít?
Prvním krokem je výběr akcií, do nichž chcete investovat. V zásadě natrefíte na dva typy: dividendové (ze kterých pravidelně obdržíte dividendu) nebo růstové (kde se dividenda nevyplácí, ale počítá se s prodejem akcie, až dostatečně vzroste na ceně).
Máte-li vybráno, můžete vybrat ještě brokera, skrze kterého si akcie na vybraných burzách koupíte. Může jím být investiční platforma nebo třeba banka. Pokud se jedná o banku, tu můžete navštívit osobně, u ostatních se vše nechává proběhnout online cestou.
Kdy poslat peníze a jak nákup provést?
Jakmile s brokerem uzavřete smlouvu, vložíte na dohodnutý účet (ve vašem profilu) správné množství peněz a zadáte pokyn k nákupu vybraných akcií, i jejich množství plus maximální akceptovatelnou cenu.
Pokročilé systémy vám umožní automaticky odsouhlasit nákup třeba jen v předem definovaných situacích (typicky když cena akcie poklesne pod stanovenou hranici). O provedeném obchodu vás broker informuje takzvanou konfirmací.
Chcete-li nakupovat pravidelně a s využitím jisté asistence, vyhledejte brokera, který disponuje i osobními makléři.
A jak dlouho akcie držet?
Obecně platí, že co nejdéle. Investice do akcií vyžadují dlouhodobější horizont, alespoň 15 let. Jen pokud plánujete spekulovat na cenu akcie, budete realizovat transakce v kratších intervalech (ale to chce větší časové nasazení investora).
Nezbytná zastávka u daní
Výnos z akcií se daní 15 %, ale jen v případě, že prodáváte akcie, jež jste drželi kratší dobu než tři roky. Při prodeji akcií držených déle se na vás žádné zdanění vztahovat nebude (tzv. časový test). Vedle samotných akcií lze obchodovat jen s jejich cenou (CFD). Při výběru brokera a konkrétní transakce proto musíte zohlednit, jaký typ obchodu zprostředkovává – zda akcie (podíl na kapitálu firmy) nebo jen cenu akcií.