Venkovní schody přitahují po fasádě domu nejvíce pozornosti. Musí být nejen pohodlné a bezpečné, ale především vzhledově sladěné se zbytkem domu. Jaké zvolit materiály, aby schodiště bylo chloubou vašeho domu?
Na trhu se vyskytuje nespočet druhů materiálů, která se pro venkovní schodiště dají využít. Volit můžete stavbu svépomocí, nebo koupit hotové prefabrikované díly. Jaké jsou tedy vhodné materiály ke stavbě venkovního schodiště?
- beton
- kámen
- dřevo
- dřevoplast
- cihla
- kov
- sklo
Beton má hned několik předností. Je to nosný materiál, takže nepotřebuje žádnou další oporu. Lze z něj stavět různé tvary a vyznačuje se dlouhou životností. Působí čistě a vzdušně. Už dávno to není jen šedá nevzhledná hmota. Můžete ho obarvit pigmentovými barvami nebo zkusit různé kombinace se sklem či kovem. Pro méně studenou variantu klidně volte kombinaci se dřevem.
Historickou stálici jsou kamenné schody. Odolávají povětrnostním podmínkám a působí přírodním dojmem. Můžete je stavět tzv. nasucho. Stačí je pokládat na pískové podloží a nechat prorůst trávou. Pro stabilnější řešení udělejte pokládku do betonu. Když navíc kameny navrstvíte na sebe, vznikne vám zajímavá struktura celého schodiště. Obdobně se pracuje i s cihlou.
Dřevo vyvolává v lidech od nepaměti velmi příjemné a teplé pocity. Schody z tohoto materiálu se vyjímají stejně u chalup jako u neomítnutých dřevostaveb. Nezapomeňte schodiště chránit před nepřízní počasí a roztoči. Ošetření konzervačním a izolačním nátěrem je proto nezbytností. Tvrdé dřevo, jakými jsou dub, buk, jasan, teak, se na schodiště hodí nejlépe.
Dřevoplast je naproti tomu unikátní směsí dřeva a plastu, která je namíchaná cca v poměru 50 na 50 procent. Jde o nenáročný a bezúdržbový materiál. Nevyžaduje žádnou povrchovou úpravu, je recyklovatelný, ekologický a nenasákavý.
K modernímu bydlení se hodí kov a sklo. Pro odlehčení je lépe oba materiály kombinovat s teplým dřevem. Skleněné schody jde navíc snadno barevně kombinovat, což ve výsledku dává schodišti jedinečný vzhled. Takové kovové schody s ozdobným kování vynikají u domu ve venkovském stylu a dodávají mu na vznešenosti.
Protiskluz pro větší bezpečnost
Protiskluzová úprava by na kluzkých materiálech neměla nikdy chybět. U betonu toho jde docílit obrusem, pískováním nebo speciální dlažbou. Velmi hezky působí dlažba vytvořená kamínky zalitými do pryskyřice. Finančně nenáročnou alternativou jsou protiskluzové pásky.
U celokovových schodišť může být řešením jemná mřížka na povrchu schodišťových stupňů. Dřeviny naopak mívají vyfrézované drážky na jednotlivých nášlapech.
Jaké zvolit zábradlí k venkovnímu schodišti?
Ke zvýšení vaší bezpečnosti slouží rovněž zábradlí. Pokud jsou schody nižší než půl metru, není ho třeba. Výška zábradlí stanovuje norma ČSN 74 3305 na základě výšky pochůzné plochy. Minimálně je přípustné ve výšce 90 cm. Jednotlivé stupně schodů mají mít spád maximálně 1,5 % a optimální sklon je 35 °.
Materiály můžete zvolit s ohledem na praktičnost a funkčnost materiálu, vzdávat se ale nemusíte ani estetické stránky. Zábradlí totiž dvoří významný designový prvek nejen v exteriérech. Pro moderní a industriální exteriéry využijete kvalitní nerezové zábradlí, které se dále dělí podle typu výplně. Může se jednat o vodorovnou výplň, svislou, skleněnou nebo lankovou.
Venkovní zábradlí by mělo odolat dešti, mrazu, sněhu i slunci. Nerezové zábradlí je proto ideální volbou. Pokud jste ale milovníkem přírodních materiálů, můžete vsadit i zábradlí dřevěné, případně kombinace dřevo-kov.