Léto bez grilování si snad nikdo nedovede představit. Když se však obloha zatáhne a začne pršet, je příjemné se mít před deštěm kam schovat. Taková pergola poskytne nejen stín, ale i zmíněný úkryt před deštěm.
Dobrá stabilita a odolnost proti povětrnostním vlivům je nejdůležitější předpoklad kvalitní pergoly. Dalším kritériem je eliminace míst, kde dochází ke srážení vody, jejímu zatékání a vzlínání od země. Tomu lze snadno zabránit:
- Kvalitní izolaci střechy;
- odvětrávacími kanály;
- opláštěním konstrukce;
- parozábranami a okapnicemi;
- přesahy u oken a dveří;
- vybudováním podlahy minimálně 40 cm nad zemí.
Dřevo patří mezi nejoblíbenější materiály. Nejen, že skvělé zapadá do přírodního rázu zahrady, ale také ho jde kombinovat se všemi ostatními materiály. Je však nutné ho pravidelně mořit nebo natírat, aby se předešlo jeho opotřebení a zachovalo si svůj pěkný vzhled.
Střecha nesmí chybět
Velmi často se na střechu používá polykarbonát, známý jako makrolon. Jeho výhodou je lehkost a pevnost. Bohužel však nevydrží velkou zátěž. Zvolit můžete i trapézové a vlnité ondexové desky z PVC. Nejlehčí ze všech střešních krytin jsou vlnité bitumenové desky, které se vyrábějí z recyklovaného papíru, z buničiny a dalších organických vláken.
Výborné tepelně izolační vlastnosti mají šindele. Ať ty asfaltové, nebo břidlicové. Ten, kdo upřednostňuje přírodní vzhled, jistě ocení rákosové došky. Taková střecha zaujme každou návštěvu.
Místo, kde se cítíte dobře
Vybavení pergoly je na vaší představivosti. Může se stát nejen místem společných setkání s přáteli, ale také oázou klidu a harmonie pro váš odpočinek. Celkový vzhled podpoří popínavé rostliny, které zajistí stín i příjemné klima. Vysadit jde břečťan, zimolez, plaménky nebo přísavník. Pro vinnou révu nebo kiwi se stane potřebnou oporou a navíc vás v létě obdaruje sladkými plody.
Rozhodli jste si pergolu postavit sami? Pak tady máte několik tipů, jak na to jít:
- Vyberte rovné místo;
- pro 4 osoby by měla mít pergola rozměr minimálně 4 x 5 metrů;
- výška je vhodná mezi 2 až 2,5 m;
- nosné sloupy musí být z hranolů min. 12 x 12 cm a jejich vzdálenost max. 3 m;
- pro nosné sloupy je nutné vybudovat jámu v hloubce 50 cm a šířce 25 až 35 cm;
- od základu sloupy oddělte hydroizolační vrstvou;
- nosnou konstrukci zpevněte hranoly;
- celou konstrukci nezapomeňte namořit nebo natřít barvou;
- pokud volíte dřevěnou podlahu, nezapomeňte na štěrkovou drenáž, aby mohla voda volně odtékat.
Pokud si na stavbu netroufnete, využijte odbornou firmu. Nabízejí typizované stavby, ale stejně tak vám mohou postavit pergolu podle vašich představ. Cena takové stavby se pohybuje od 12 000 Kč, ale může se vyšplhat až na 60 000 Kč.