Péče o vlnu je snazší, než se může zdát!

Zima ukázala, že je tu pořád s námi a že umí pořádně potrápit. Nejlépe vás před ní ochrání pletené šály, čepice, rukavice, ponožky a svetry. Abyste vás vlněné doplňky pěkně hřály celou zimu, musíte se o ně také řádně starat. Nemáte se čeho bát, péče o vlnu je velmi jednoduchá a nezabere mnoho času.

Pletené oblečení je zase v módě, to je bez debat! Abyste si ale nemuseli každý měsíc kupovat nové, musíte mu dát náležitou péči. Ta sice není složitá, ale má svá pravidla, vlnu byste například neměli prát v pračce a určitě byste je neměli dávat do sušičky. Práci si však můžete usnadnit ještě víc, stačí vlněné výrobky svěřit prověřené čistírně.

Domácí praní 

Když se rozhodnete prát vlněné oblečení doma, držte se základních pravidel pro její údržbu. Vlnu perte ručně a samostatně ve studené vodě, maximálně do 30 °C, používejte prací prášek na jemné prádlo, ideálně přímo na vlnu. Nepoužívejte mýdlo, nebo šampon. Výrobek jen jemně promačkávejte, nedrhněte ani nedřete násilím.

I na vymáchání použijte vodu o stejné teplotě, v jaké jste prali. Když dojde na sušení, dbejte na to, aby bylo ve vodorovné poloze, kdybyste ho totiž pověsili na šňůru, vznikne od ní „lom“. Nikdy vlněné výrobky neždímejte. Nenechávejte oblečení schnout na slunci či na jakémkoli přímém zdroji tepla. Sušení můžete urychlit zabalením do ručníku a jemným pomačkáním.

Pokud je potřeba oblečení vyžehlit, žehlete ho ještě lehce vlhké a s žehličkou nastavenou na minimální teplotu. Teplotu potřebnou na vyžehlení konkrétního kousku vyzkoušejte postupným přidáváním teploty na žehličce. Žehlete po rubové straně. Po vyžehlení vlněné šály, kalhoty a svetry pověste na ramínka, abyste si nevytvořili na oblečení zbytečné sklady.

Čištění v čistírně

Když se na oblečení či šále objeví skvrna od svařeného vína nebo jiné dobroty, raději vezměte oblečení do čistírny. V čistírně si poradí se všemi typy skvrn. Čistírna je navíc jistota i v případě, že na oblečení nemáte cedulku nebo se jedná o kabát nebo svetr z dražších druhů vln, jako je třeba kašmír nebo mohér. 

vlna prani

Výhodou je i to, že se nemusíte zabývat zajišťováním prostoru pro sušení. Oblečení jednoduše pošlete do čistírny prostřednictvím formuláře na webu on-line čistírny Cleany.cz. Kdyby se náhodou něco nepovedlo a zpátky se vám nevrátilo čisté a suché oblečení v perfektním stavu, všechno pracovníci čistírny vyřídí. Cleany.cz má pro tyto účely sjednané pojištění, nemusíte se tedy ničeho bát.

Vlněné výrobky pro malé děti

Pro kojence, malé děti a osoby citlivé na vlnu je lepší používat povlečení z bavlněné tkaniny. Před prvním použitím je lepší odstranit volná vlákna z povrchu výrobku – protřepáním, vyvětráním. To ovšem opakujte pravidelně, pro výrobky z živočišných vláken je charakteristické mírné uvolňování vláken i při používání výrobku.

vlna

Skladování

Výrobky ze 100% ovčí vlny nebo výrobky z ovčí vlny s příměsí jiných látek se snažte vždy skladovat v obalu a výrobek chraňte před zašpiněním, mechanickým poškozením či navlhnutím. Skladovat a uchovávat byste měli oblečení v suché větrané místnosti, daleko od zdrojů tepla, vlhkosti a světla.

Čtěte dál!

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...