Industriální styl bydlení: Nový trend

Industriální styl představuje módní vlnu v bydlení. Může být jednoduchý a přesto působivý, s drsnými materiály a autentickými prvky. Tento styl jste si možná oblíbili už dávno, ale nevěděli jste, jak začít. Dnes se na něj podíváme podrobněji.

Historie industriálního stylu

Vše začalo ve 20. století v drsných továrních halách New Yorku. Když prostory továrních hal opustila průmyslová výroba, zůstaly prázdné. Místní umělci a designéři viděli v těchto prostorech potenciál a začali je měnit v bydlení. I v Evropě se tento styl rychle ujal, a dnes se z něj stala módní vlna, která si získává čím dál tím více příznivců.

Co je to industriální styl a proč ho mít v interiéru?

Industriální styl bydlení se vyznačuje svou jednoduchostí, praktičností a hrubými materiály. Je inspirovaný výrobními prostorami, továrnami a sklady. Je možné, že se vám tento styl zalíbil pro jeho nenucenou atmosféru a originální prvky.

shutterstock 1198593766

Barvy

V industriálním stylu hrají roli především syrové materiály a střídmé barvy. Typickými barvami pro tento styl jsou šedá, černá, bílá nebo hnědá. Do industriálního stylu se hodí i plechové cedule s retro motivy nebo staré cihly.

Materiály

Materiály, které se hodí do industriálního stylu bydlení, jsou především beton a ocel, ale může to být i dřevo a cihla. V kombinaci s moderním nábytkem a dekoracemi vytvářejí unikátní atmosféru.

Interiér v industriálním stylu

Když se řekne industriální styl interiéru, automaticky si představíme velký otevřený prostor s vysokými stropy. Zdroj světla je v tomto stylu důležitý. Využijte velkých oken, nebo zvolte robustní kovová světla, která budou mít jak praktickou, tak estetickou funkci.

Nábytek a industriální styl

Nábytek v je typický svým drsným a surovým vzhledem. Stůl z hrubého dřeva, staré tovární skříně, nebo železné police, to jsou kousky, které dodají interiéru tu správnou atmosféru. Nábytek a doplňky mohou být také z recyklovaných materiálů, což dodává tomuto stylu další rozměr. Nebojte se ani použít starý kus nábytku s patinou – staré dřevěné lavice nebo zoxidované železné stoly vypadají skvěle.

shutterstock 2235196275

Dekorace v industriálním stylu

Industriální dekorace jsou záležitost, která vašemu interiéru dodá tu pravou atmosféru. Ať už jde o staré cedule z plechu, retro hodiny, rustikální umělecká díla nebo staré tovární nástroje, tyto prvky industriálního stylu dokáží v interiéru vytvořit opravdový zážitek. Můžete také zvolit staré mapy, plakáty nebo fotografie, které dodají místu charakter.

Doplňky v industriálním stylu

Co se týče doplňků pro industriální styl, možností je celá řada. Perfektně se hodí kovové lampy, vintage ventilátory, plechové cedule nebo třeba staré kovové krabice a kontejnery. Doplňky v industriálním stylu jsou často praktického charakteru a dodávají interiéru nádech autenticity. Staré dřevěné krabice mohou být využity jako úložné prostory, zatímco staré tovární světla dodají místu atmosféru. Skvěle se hodí také staré knihy, které můžete vystavit na otevřených policích. Mnoho z těchto prvků industriálního stylu můžete najít na bleších trzích nebo v antikvariátech.

Osvětlení

Industriální osvětlení je dalším důležitým prvkem. Velké kovové lampy, staré tovární svítidla nebo jenom holé žárovky zavěšené na drátech mohou být ideální. Ale pozor, světla musí být dostatečně jasná, aby dobře osvětlila prostor. Přidání řetězových světel nebo kovových lamp na strop dodá prostoru ten pravý industriální vzhled.

shutterstock 462780784

Podlaha a stěny

Podlahy v industriálním stylu jsou často betonové nebo ze starého dřeva, které má na sobě vidět stopy po použití. Stěny mohou být z betonu, cihly nebo dokonce mohou zůstat úmyslně nezakryté, aby odhalily surovou krásu stavebních materiálů. Pokud se vám nechce cihly nebo beton použít na celé stěně, zkuste alespoň jednu stěnu v pokoji. To může vytvořit velmi efektní zázemí.

Co do industriálního stylu rozhodně nepatří?

Prvky industriálního stylu, kterým je třeba se vyhnout zahrnují jemné tkaniny jako je plyš, hedvábí, satén nebo velur, které jsou příliš luxusní a jemné pro tuto estetiku. Jemný a elegantní nábytek, například ve francouzském, viktoriánském nebo jiném tradičně elegantním stylu, je příliš zdobený a nepasuje do tohoto stylu.

Industriální styl preferuje holé zdi nebo zdi s viditelnými cihlami nebo betonem. Vzorované tapety, zejména ty s květinovými vzory, by v tomto stylu působily nepřirozeně. Stejně tak, přemíra dekorací je nevhodná, protože industriální styl je prostý a funkcionalistický. Místo mnoha dekorací se upřednostňují jednoduché a praktické věci.

A konečně, klasické koberce, jako jsou perské nebo orientální, jsou příliš tradiční a zdobené pro industriální styl. Pokud jde o průmyslový design, pak do něj rozhodně nepatří složité a nepraktické konstrukce, zbytečné ornamenty, neefektivní využití materiálů, nebo prvky, které by překážely výrobnímu procesu.

shutterstock 792295321

Závěr

Industriální styl bydlení je ideální pro ty, kteří chtějí bydlení, které je jednoduché, praktické a plné charakteru. S výše uvedenými tipy a radami se vám jistě podaří vytvořit interiér, který odráží tento jedinečný styl. Nezapomeňte na autentické materiály a průmyslové prvky, které dodají interiéru jedinečný vzhled.

Industriální styl bydlení je o odhalení syrových materiálů a jejich kombinaci s jednoduchým a funkčním nábytkem. Je to styl, který neustále odkazuje na svou tovární minulost a který slaví surovou a neupravenou krásu materiálů.

Ať už se rozhodnete pro industriální styl v celém domě nebo bytu, nebo jen v jednotlivých místnostech, jako je kuchyň, ložnice nebo obývací pokoj jedno je jisté. Tento styl přinese do vašeho bydlení nevšední atmosféru, která vás nikdy neomrzí. Tak co na to říkáte, jste připraveni ponořit se do světa industriálního stylu bydlení?

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...