Jak si ulehčit práci v domácnosti? Kvalitní pračka a sušička jsou nenahraditelnými pomocníky

Praní a sušení prádla může být noční můrou. Zejména pokud do vaší domácnosti patří mnoho členů. Jak si obě tyto činnosti zpříjemnit a maximálně ulehčit? Odpověď je snazší, než si myslíte – pořídit si kvalitní pračku a sušičku, které většinu práce udělají za vás. Jaké funkce by moderní pračky i sušičky měly splňovat?

Přední či vrchní plnění?

Když si vybíráte novou pračku, první věc, na kterou se zaměříte, je způsob jejího plnění. Na výběr máte z předního a vrchního plnění. Oba způsoby mají svá pro a proti a každý z vás má jistě svoji oblíbenou variantu. Jakmile si tedy ujasníte, který způsob je pro vás ten pravý, posuňte se k dalším vlastnostem dané pračky.

shutterstock 1588947454
Zdroj foto: Didecs / Shutterstock.com

Chytré pračky jsou v moderní době samozřejmostí

Ve 21. století je zcela běžné, že pračka dokáže sama detekovat, kolik se v ní nachází prádla a tomu přizpůsobí dávkování pracího prášku. Aby vás její provoz nestál zbytečné peníze navíc, vyberte si samozřejmě tu nejúspornější a pokud možno i nejtišší. Jakmile ji zapnete, nebudete o jejím chodu téměř vědět. To, kdy pračka dopere svůj aktuální cyklus, zjistíte pohodlně z jejího digitálního displeje.

Jak prát výhodně, efektivně a levně?

I když vlastníte moderní pračku, která je chytrá a má celou řadu funkcí, kvůli nesprávnému používání můžete zbytečně na praní tratit. Faktem je, že většinu prádla vyperete na 30 °C. Není tedy nutné volit prací program 60 °C a 90 °C. Výjimku samozřejmě tvoří ručníky a povlečení, ty by se měly prát na 60 °C a ve speciálním pracím přípravku, který je zbaví nechtěných bakterií.

Sušičky šetří čas a starají se o vaše prádlo

Přestože sušičky stále nejsou samozřejmou součástí českých domácností, nabízejí spoustu výhod. Možná namítnete, že jejich provoz není zdarma a efektivnější je prádlo sušit na šňůře. Tím si ovšem přiděláváte práci navíc a praním strávíte více času. Sušička se hodí do domácností s alergiky, protože prádlo zbaví chlupů i prachu.

shutterstock 2152113161
Zdroj foto: Yuganov Konstantin / Shutterstock.com

Díky tomu, že nebude prádlo volně schnout na věšáku v interiéru, snížíte riziko vzniku plísní a nadměrné vzdušné vlhkosti. Po vyndání ze sušičky bude prádlo příjemně měkké a budete jej ihned moci složit do skříně. Výjimku samozřejmě tvoří košile a oděvy z vysoce mačkavého materiálu. V neposlední řadě si vaše oblečení udrží svou barvu déle, protože nebude při sušení na slunci blednout.

Kdy nesušit venku, ale dát přednost sušičce

V horkých letních dnech, kdy i teplota ve stínu dosahuje nad hodnoty 25 °C, se vám samozřejmě vyplatí na pár hodin prádlo pověsit na sluníčko a nechat proschnout. Naopak zcela nevhodné je sušit prádlo venku během zimních měsíců, a to i tehdy, když je slunný den. Minimálně devět měsíců v roce se vám tedy vlastnění sušičky rozhodně vyplatí, protože venku nebudou vhodné podmínky na sušení.

Pračka a sušička jako nerozlučné duo

Protože sušička se používá vždy po praní, je praktické umístit oba spotřebiče nejen do jedné místnosti vedle sebe, ale rovnou nad sebe. V interiéru si tím ušetříte spoustu místa a přemisťování prádla bude snadné a efektivní. Jestli ovšem doma bojujete s místem a z nějakého důvodu není možné umístit na sebe pračku a sušičku, máte i jinou možnost – pořídit si kombinovanou pračku se sušičkou.

Ušetřete si práci s praním a následným věšením prádla na sušák či prádelní šňůru. Používání sušičky se vám vyplatí, samotná sušička vám nezabere mnoho místa v interiéru a budete se moci radovat z měkkého, voňavého, ale hlavně suchého prádla.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...